👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق درمورد کمخونی و فقر آهن

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق درمورد کمخونی و فقر آهن

تحقیق درمورد کمخونی و فقر آهن

تحقیق  درمورد کمخونی و فقر آهن

فهرست:

خون و نقش آن دربدن

کم خونی چیست؟

هموگلوبین چیست ؟

کم خونی چه ارتباطی با ذخیره آهن بدن دارد؟

علل کم خونی فقر آهن چیست ؟

عوارض کم خونی فقرآهن چیست ؟

چه کسانی د رمعرض کم خونی فقر آهن قرار دارند ؟

کم خونی فقر آهن چگونه مشخص میشود؟

معضلات کم خونی چیست ؟

روش درمان کم خونی فقر آهن چیست ؟

چگونه می توان از کم خونی فقر آهن پیشگیری نمود؟

مصرف اضافی آهن چه مضراتی دارد ؟

اختلال بینایی و تپش قلب نشانه‌هایی از كم‌خونی فقر آهن

آیا بدن شما به میزان كافی آهن دریافت می‌كند؟

رژیم غذایی دركم خونی و فقرآهن

تاثیر کمبود آهن برروی افت تحصیلی دانش آموزان

منابع

...........................................................

بخشهایی از متن:

خون و نقش آن در بدن چیست ؟

خون مایعی است به نام " پلاسما‌"‌ که گلبولهای قرمز و سایر سلولهای خونی درآن معلق میباشند. پلاسما و گلبولهای قرمز با هم عهده دار تامین غذا و اکسیژن نسوج و درواقع انرژی بدن هستند و کاهش انرژی یعنی بروز خستگی .

کم خونی چیست ؟

کم خونی اغلب با کمبود هموگلوبین در گلبولهای قرمز توجیه میشود. کمبود هموگلوبین به علل مختلف ، از جمله نقص مواد غذائی ( فقر آهن ، ویتامین B12 ،‌و اسید فولیک ) و یا کاهش گلبولهای قرمز خون ( دراثر خونریزی ، همولیز و پرکاری طحال ) بوجود می آید .

هموگلوبین چیست ؟

هموگلوبین ، ترکیبی از یک ماده آهن دار به نام "‌ هم " و یک پروتئین به نام " گلوبین ‌"‌ است . این ترکیب درون گلبولهای قرمز جای گرفته و کاهش و یا افزایش آن معیار کم خونی ویا پرخونی است .

کم خونی چه ارتباطی با ذخیره آهن بدن دارد؟

چنانکه اشاره شد، آهن عنصر اصلی هموگلوبین خون است . گلبولهای قرمز که در مغز استخوان بوجود می آیند، آهن مورد نیاز خود را از ذخیره موجود در کبد یعنی "‌ فری تین " تامین می کنند چنانکه غلظت فری تین در کبد کاهش یابد ، انسان به کم خونی " فقر آهن " مبتلا می شود.

علل کم خونی فقر آهن چیست ؟

الف ) خونریزی : در اثز خونریزیها ، ذخیره آهن بدن کاهش می یابد که باید توسط غذا واستفاده از قرصهای آهن دار تامین شود. این نوع کم خونیها درمورد زنان جوان که با خونریزی پرحجم ماهیانه روبرو هستند ، کاملا صدق میکند . خونریزیهای ضعیف و دنباله دار که به علت زخم معده و سرطان روده ، تومورهای تخمدان ، مثانه ، کلیه ها و همچنین فیبروز رحمی بوجود می آیند.

...

کم خونی فقر آهن چگونه مشخص میشود؟

کم خونی با کاهش هموگلوبین خون مشخص می شود. محدوده طبیعی هموگلوبین خون در سنین مختلف درجدول زبر مشخص شده است .

زنان : ١٢ تا ١٦ گرم درصد

مردان : ١٤ تا ١٨ گرم درصد

نوجوانان : ١٢ تا ١٦ گرم در صد بچه ها : ١٠ تا ١٤ گرم در صد

شیرخواران : ١٠ تا ١٥ گرم در صد نوزادان : ١٦ تا ٢٥ گرم درصد

افرادی که هموگلوبین خون آنها پائین تر از مقادیر نامبرده است ، کم خون محسوب می شوند . لازم به ذکر است که ارقام اشاره شده تا حدی نسبی بوده و به عوامل دیگر خونی نیز ارتباط پیدا می کنند. چنانکه ممکن است دو ورزشکار با هموگلوبین خون برابر ، آنکه ذخیره آهن یعنی " فری تین " بیشتر دارد ، از انرژی بالاتری برخوردار باشد. " سی بی سی ‌" آزمایش پر درخواستی است که با انجام آن علاوه بر غلظت هموگلوبین خون ، خصوصیات کلی سلولها از جمله شکل و رنگ و حجم و تعداد آنها نیز بررسی می شود." فری تین " همواره غلظت هموگلوبین را در حد طبیعی حفظ می کند و از کاهش آن جلوگیری می کند . لذا پزشکان در موارد کم خونی فقر آهن ، قبل از هر اقدامی به سنجش " فری تین " خون می پردازند و در مراحل بعد برای ریشه یابی علت کم خونی ، به آزمایش های تکمیلی دیگر یعنی اندازه گیری آهن خون و ترانسفرین ( پروتئین حامل آهن ) و همچنین در صد اشباع ترانسفرین می پردازند.

معضلات کم خونی چیست ؟

چون آهن علاوه بر فعالیت خون سازی در ساختمان عضلات و بعضی از آنزیم های مهم بدن نیز وارد می شود، کمبود آن منجر به کندی رشد جسمی و به خصوص مغزی نوزادان و شیرخواران می گردد. این ضایعه در موارد شدیدتر ممکن است برگشت ناپذیر شده و کودک را در کند ذهنی همیشگی نگه دارد . خردسالان کم خون ، اغلب نا آرام و تحریک پذیر می باشند. کودکان کم خون در مرحله پیش دبستانی و دبستانی با ضعف یادگیری ودرک مطالب روبرو می شوند . " کم خونی فقر آهن " در بانوان باردار ، بر رشد جنین اثرگذاشته و ممکن است زمینه ساز سقط آن شود . نوزادانی که از مادران مبتلا به فقر آهن به دنیا می آیند ، اکثرا کم وزن و ضعیف می باشند.

👇محصولات تصادفی👇

تحقیق رابطه تربیت بدنی و فعالیت جسمانی و روانشناسی مقاله کودک آزاری و حمایت های کیفری مبانی نظری مدیریت آموزشی، فناوری های جدید اطلاعاتی و ارتباطی، پذیرش فناوری، مدل پذیرش فناوری پاورپوینت مکتب شیکاگو طرح توجیهی تولید کفپوش سه بعدی خودرو از جنس PU (پلی ارتان)