👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله فرهنگسرا

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله فرهنگسرا

مقاله فرهنگسرا

مقاله فرهنگسرا

بخشهایی از متن:

فرهنگسرا ساختمانی است که در آن یک یا چند نهاد فرهنگی فعالیت دارند. در فرهنگسراها معمولاً شرایطی برای آموزش امور گوناگون فرهنگی و اجتماعی و همچنین آموزش پیشه‌ها و هنرهای گوناگون مانند نگارگری، کوزه‌گری، دوزندگی و جز اینها فراهم می‌گردد. برخی از فرهنگسراها کتابخانه و انتشارات ویژه خود را نیز دارا هستند. در ایران تا امروز بیشتر فرهنگسراها در شهر تهران و چند شهر دیگر مانند اصفهان برپا شده‌اند و معمولاً کوشیده شده برای هر منطقه شهرداری یک فرهنگسرای بزرگ ترتیب داده شود. برخی از فرهنگسراها بجز پوشش دادن منطقه خود به فعالیت‌های فرامنطقه‌ای نیز می‌پردازند. بسیاری از فرهنگسراها ویژه‌کار (تخصصی) اند یعنی فعالیت خود را گرد یک گروه یا یک محور کاری کرده متمرکز می‌سازند.

فرهنگسراها برپایه شیوه فعالیت به یکی از محورهای سه گانه شخصیت (کیستی)، محتوا (درونمایه) و نهاد می‌پردازند:

فرهنگسراهای شخصیت محور، عبارت‌اند از فرهنگسراهای کودک، نوجوان، جوان، دانشجو، دختران، بانو، و سالمند. فرهنگسراهای محتوا محور، عبارت‌اند از: اندیشه، قرآن، ولاء، انقلاب، پایداری، هنر، ملل، قانون، تیره‌ها (اقوام)، ورزش، ماه‌ بهمن، کار، دانش‌ها، تندرستی، طبیعت، و فناوری اطلاعات. فرهنگسراهای نهاد محور، عبارت‌اند از خانواده، مدرسه، و شهر.

...

فرهنگسراى شهر

فرهنگسراى شهر واقع در شرق تهران با فعالیت هاى آموزشى در رشته هاى مختلف و فعالیت هاى متنوع اجتماعى، علمى، مذهبى، هنرى، ورزشى و... به كار مشغول است.

در معرفى و عنوان تاریخچه این فرهنگسرا آمده است: زندگى در یك شهر بزرگ با ساختارهاى ویژه آن مستلزم شكل گیرى و نهادینه شدن رفتارهاى اجتماعى خاص آن است كه هر چند برخى از آنها خود به خود وارد زندگى مردم شده و با رفتارهاى فردى و اجتماعى آنها عجین گشته، اما بسیارى دیگر نیازمند تاسیس نهادهایى است كه وظیفه نهادینه كردن فرهنگ شهرنشینى و شهروندى را بر عهده داشته باشند. سالیان سال است كه سازمان هاى گوناگونى به عنوان متولى فرهنگ و آموزش عمومى در تهران فعالیت مى كنند، اما هیچ یك به تنهایى و به شكل تخصصى آموزش شهروندى در تهران را بر عهده ندارند، در حالى كه این نیاز هر روز مشهودتر مى شود. بر این اساس فرهنگسراى شهر در مجموعه فرهنگسراها شكل گرفت تا با به كارگیرى تمام امكانات قابل دسترسى حوزه فرهنگى ـ اجتماعى شهر تهران در مسیر توسعه فرهنگ شهرى و آموزش هاى شهروندى گام بردارد. این فرهنگسرا مانند سایر فرهنگسراهاى سازمان براساس طرح هویت بخشى شهر تهران در سال ۱۳۸۰ تاسیس شد و با توجه به این كه منطقه ۱۲ یكى از قدیمى ترین مناطق تهران و هسته اصلى تهران قدیم را تشكیل داده، هویت شهر به این منطقه اختصاص یافت و چون منطقه ۱۲ فاقد فرهنگسرا بود، فرهنگسراى شهر با استقرار در مكانى موقت شروع به فعالیت كرد و هر چند در طول مدت زمان گذشته به دلیل فقدان فضا و امكانات مناسب نتوانست مانند سایر فرهنگسراها فعالیت عمومى قابل ملاحظه اى در این زمینه آموزش و جذب مخاطب عام داشته باشد، اما در زمینه تخصصى چند نشست، سمینار و جشنواره برگزار كرد و از بین آنها مى توان به اولین جشنواره آثار مطالعاتى و پژوهش فرهنگى ـ اجتماعى شهر تهران، سمپوزیوم اقتصاد نوین، همایش سالگرد تاسیس بلدیه و همایش یادبود مشروطه اشاره كرد.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت تصمیم گیری (فصل هفتم تئوری حسابداری هندریکسن) حسابداری مدیریت) بررسی اثرات تجدید ارزیابی و نحوه عمل و كاربرد آن در شركتهای تولیدی و صنعتی پروژه کارآفرینی کارگاه خیاطی و طراحی لباس گزارش کارآموزی مواد شوینده گزارش کاراموزی دفتر فنی اورچین(رشته معماری)