👈 فروشگاه فایل 👉

پایان نامه بررسی كاسنی

ارتباط با ما

... دانلود ...

پایان نامه بررسی كاسنی

پایان نامه بررسی كاسنی در 75 صفحه ورد قابل ویرایش

پایان نامه بررسی كاسنی در 75 صفحه ورد قابل ویرایش  

پیشگفتار

در جوامع در حال توسعه امروزی، هدف پیشرفت و افزودن بر دستاوردهای جدید برای غلبه بر مشكلات است. از طرفی وابستگی اقتصادی خود عامل مهم بازدارنده‌ای از تحقیقات بوده، لذا برای رفع این عامل وبدست آوردن جایگاه مناسب، تلاشهای گسترده معقول و منطقی تحقیقاتی، برای عمومیت بخشیدن به فرهنگ علمی در این نوع جوامع، لازم و ضروری به نظر می رسد. چه تحقیق و پژوهش نشان داده است كه پایه واساس هر گونه برنامه ریزی بوده و یكی از اركان مهم اسطوره صنعت و تكنولوژی بشمار می‌آید. در همین راستا به خوبی نشان داده شده كه امر تحقیقات در نوآوری ها جایگاه بسزا داشته ونیروی محركه هر كشور مترقی بشمار می‌رود.

از آنجائی كه گیاه درمانی شاخه ای از علم پزشكی و داروسازی است و با توجه به ارزش و اهمیت گیاهان دارویی ونیز مصرف روز افزون آنها كه پایه طب سنتی ایران را تشكیل می دهد، لذا آشنائی با گیاهان داروئی مورد توجه خاص می‌باشد، چه دانش طب سنتی از قرنها پیش رواج داشته است. در این برهه از زمان كه با توسعه طرح ژنریك و تغییر نظام دارویی ایران، استفاده از گیاهان طبی اهمیت ویژه ای یافته، لذا كاشت و ترویج آنها، پایه استفاده از طب سنتی را محكم كرده و رشد دوباره آنرا نوید می دهد. بنابراین به منظور معالجه بیماران در مقابل داروهای شیمیایی كه اثرات نامطلوبی بر روی انسانها دارد، كوشش گردیده كه از طریق كاشت و تعیین مشخصات بوتانیكی، مراحل فنولوژیكی ، تركیبات شیمیایی ، خواص درمانی ، مقدار مواد موثره و نیز نحوه بكارگیری آنها در مراحل مختلف رشد، تحقیقات بیشتری انجام گیرد. به همین خاطر نتایج كاشت گیاه كاسنی كه یكی از گیاهان دارویی مهم بوده و از قرنها پیش به صورت مختلف مورد استفاده های گوناگونی قرار می گرفته، ارائه تا علاقمندان را به خصوصیات گیاهشناسی و نحوه كاشت این گیاه مهم آشنا ساخته و از این طریق بتوان در احیای آن كوشا باشیم.

تاریخچه

گیاه كاسنی از جمله گیاهان مفیدی است كه تاریخ استفاده آن به دورانهای قبل از میلاد مسیح می رسد و مصرف آن بین ملل مختلف جهان متداول بوده است، به طوری كه اطباء آن دوران از جمله جالینوس، پلین، دیوسكورید و عده ای دیگر برای كلیه قسمتهای این گیاه به عنوان درمان و بهبودی بیماریها اهمیت زیادی قائل بوده اند و هنوز هم به دلیل اعتقادی كه بیشتر مردم به این گیاه دارند آنرا برای مداوای بیماری های مختلف مصرف می كنند كه در این باره نیز به ویژه در كتابهای دیگر توصیه هایی شده است و به همین دلیل گیاه كاسنی نه تنها شهرت خود را از دست نداده است، بلكه امروزه علاوه بر جمع آوری گونه های وحشی آن، به صورت اهلی نیز كشت می شود. (1)

مصرف كاسنی از قدیم الایام بین ملل مختلف معمول بوده و تاریخ استفاده از آن، به قرون قبل از میلاد مسیح نسبت داده می شود. شهرت درمانی آن در این زمانها، بیشتر به جهت آن بوده است كه عموم مردم، آنرا گیاهی مفید برای كبد می دانسته اند. دانشمندانی نظیر Dioscoride, Pline و جالینوس، برای آن اثرات درمانی متعددی قائل بوده اند، سالاد كاسنی را مقوی معده می دانسته اند وشیره گیاه را برای رفع درد چشم و مسمومیت ها، به یكدیگر توصیه می نموده اند . پرورش كاسنی تدریجاً بعلت زیبایی خاصی كه گیاه پس از گل دادن پیدا می كند، در بعضی باغهای سطنتی معمول گردید و توجه مردم نسبت به آن در قرون وسطی زیاد شد. از این زمان به بعد، چون مردم به صفات درمانی آن پی برده بودند، آنرا بصورت یك گیاه داروئی مفید و موثر به یكدیگر معرفی می نمودند و چون ظاهر گیاه طوری است كه شناختن آن بسهولت امكان پذیر است، از این جهت استفاده از گیاه، در طی مدتی كوتاه بین مردم معمول گردید بطوری كه هنوز هم كاسنی شهرت درمانی خود را از دست نداده است و بسیاری از مردم به اثرات درمانی آن اعتقاد زیاد دارند و ازآن در رفع بیماریهای مختلف كه بدان اشاره می شود استفاده بعمل می‌آورند. (4)

 

 

گیاهشناسی كاسنی

Cichorum intybus L. 

C.caeruleum Cilib, C.commune Pall.

فرانسه : Chicoree sauvage, C.Intybe, Chiocoree commune

انگلیسی:  Wild succory, Sucoory , Common Chicory, Chicory

آلمانی: Zichorienwegwart, Gemeine Wegwart, Cichorienwurzel

ایتالیائی: C.amara, Radicchio-buono, Cicorea salvatica, Cicoria

فارسی : كاسنی – عربی شكوریه (Shikorayah)، سرس (Siris)

گیاهی علفی ودارای ساقه ای است كه در حالت وحشی، ارتفاعش به 5/0 تا 5/1 متری می رسد ولی اگر پروش یابد از دوستر نیز تجاوز می نماید. از اختصاصات آن این است كه ریشه ای قوی، به قطر انگشت، به درازای 5/0 تا یك متر و به رنگ قهوه ای دارد ولی اگر قطع گردد، رنگ مانند به سفید نمایان می سازد. درداخل ریشه آن، شیرابه ای شیری رنگ جریان دارد.

ساقه كاسنی، باریك ، استوانه ای و دارای انشعابات كم در ناحیه مجاور راس است بطوری كه منحصراً در قسمتهای انتهائی ساقه، شاخه‌هائی با حالت فاصله دار از محور اصلی، در گیاه دیده می شود. (4)

كاسنی،برگهای متناوب و پوشیده از تارهای فراوان در اطراف رگبرگ میانی دارد. شكل ظاهری برگهای قاعده ساقه آن با بقیه فرق دارد، مانند آنكه در قاعده ساقه، برگها عموماً دراز، منقسم به قطعات عمیق دندانه دار و منتهی به یك قسمت انتهائی مثلث شكل است و هر قدر كه به راس ساقه نزدیك گردیم، برگها كوچكتر می شوند و كناره تقریباً ساده و وضع ساقه آغوش پیدا می‌كنند. گلهای زیبا و آبی رنگ كاسنی، در تابستان از تیر تا شهریور ظاهر می شود و چون به تعداد زیاد و به شكل فاصله دار در طول محور دراز ساقه وانشعابات آن شكفته می گردد از این جهت منظره بسیار زیبا به گیاه می‌بخشد. (4)

بعضی از پایه های این گیاه نیز بتناسب شرایط متفاوت محیط زندگی، دارای گلهائی به رنگهای سفید یا گلی می باشند. (4)

نتیجه گیری

با توجه به اینكه یكی از فلاونوئیدهای این گیاه دارای گروه 5 ئیدروكربنی است كه سبب افزایش اثرات مهاری سنتز پروستاگلاندین می‌شود. بنابراین می توان اثر ضد التهابی از این گیاه انتظار داشت. اسانس تهیه شده از نمونه جمع آوری شده فاقد كامازولن وبیزابولل اكساید بوده ورنگ آن زردتر می‌باشد در حالی كه در نمونه اصلی ،تركیبات فوق یافت شده ورنگ اسانس آبی تیره است.

با مطالعه TLC فلاونوئیدهای گیاه و نمونه بابونه اصلی مشخص شده كه نمونه مورد بررسی فاقد آپی ژنین كه از تركیبات فلاونوئید اصلی دربابونه رسمی می‌باشد.

گیاه مورد بررسی كه در بازار اصفهان نیز به عنوان بابونه به فروش می‌رسد، فاقد مواد موثره اصلی گونه استاندارد استفاده كرد.چنانچه آثار درمانی بابونه اصلی در این گونه از گیاه وجود داشته باشد مربوط به تركیباتی غیر از تركیبات مذكور می باشند ، باتوجه به اینكه 14/2% از تركیبات اسانس گیاه مورد بررسی را فارنزن تشكیل می دهد واین ماده به عنوان فرمون هشدار حشرات در Sandfly وهم به عنوان حشره كش مصرف دارد، بنابراین اسانس این گیاه می تواند عامل بسیار خوبی در جهت كنترل جمعیت این گونه از حشرات باشد .(8-12)  (6)

فهرست مطالب

عنوان ............................................................................. صفحه

1- پیشگفتار ......................................................................................................... 1

2- تاریخچه .......................................................................................................... 2

3- گیاهشناسی كانسی.......................................................................................... 4

4- پراكندگی جغرافیایی ....................................................................................... 11

5- خواص درمانی ............................................................................................... 14

6- قرص كار دیوتون .......................................................................................... 19

7- اسانسها منبعی اقتصادی برای كانسی ........................................................... 21

8- طرح تحقیقاتی كاشت كانسی در زرقان .......................................................... 30

9- مطالعه مرفولوژیكی و فیتوشیمیایی گیاه Tripleuros permum و مقایسه آن با گیاه بابونه Matricaria recutita.............................................................................................................................. 40

10- كانسی ویتلوف یك محصول نباتی جدید در آمریكا...................................... 53

11- كانسی Intybus ............................................................................................ 65

12- كانسی endivia............................................................................................. 81

 

 

13- مقاله ای از www.Botany world.com........................................................ 83

👇محصولات تصادفی👇

مبانی نظری اقامه، عدل، قسط، امام علی، اعتدال، انصاف، عدالت قضایی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی مقاله نقاط ضعف و قوت آموزش الکترونیک (مجازی) ارتباط ورزش با افسردگی سمینار برق بررسی تست های غیرمخرب (NDT) در تجهیزات سیستم های قدرت پایان نامه بررسی رابطه کیفیت زندگی کاری و بهره وری نیروی انسانی