👈 فروشگاه فایل 👉

بررسی آموزش فناوری اطلاعات و الكترونیك و كاربرد آن

ارتباط با ما

... دانلود ...

بررسی آموزش فناوری اطلاعات و الكترونیك و كاربرد آن

بررسی آموزش فناوری اطلاعات و الكترونیك و كاربرد آن در 205 صفحه ورد قابل ویرایش

بررسی آموزش فناوری اطلاعات و الكترونیك و كاربرد آن در 205 صفحه ورد قابل ویرایش  

كلیات

تاریخ نشانگر تغییر و تحول بسیار در عصرهای مختلف می‌باشد. با هر نسل ابزارها، سنت‌ها و عقاید جدید رشد می‌كنند و این موضوع در آغاز قرن بیستم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. نظام‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی در حال تحول می‌باشند. ابزارهای جدید موجب پدید آمدن روشهای نوین و نیز چالش در اندیشه انسانی شده و با این چالش تفكرات جدید متولد می‌شوند و در نتیجه نظام‌هایی متنوع و سازگار با نیازهای اجتماعی جدید خلق می‌شوند. زمانی كه ایده مرتبط ساختن كامپیوتر به وسیله تلفن در سال 1965 به وسیله دو نفر از محققان به نام‌های لری رابرتز (Lary Roberts) و توماس مریل (Thomas Merril) مطرح گردید و توانستند دو كامپیوتر یكی در كالیفرنیا و دیگری در ماساچوست را به هم وصل نمایند هیچ كس تصور نمی‌كرد كه این فناوری بتواند چنین تحولی در جوامع بشری ایجاد كند. در سال 1972، رابرتز اولین حافظه E-mail را نوشت. در سال 1980 ساخت كامپیوترهای شخصی با سرت و حافظه بیشتر توسعه یافت و در دهة 1990 با طراحی شبكه جهانی وب  (world wideweb) و گسترش ناگهانی اینترنت تحولی عظم در فناوری اطلاعات به وجود آمد كه این فناوری بر روی دانش، آموزش، یادگیری، ارتباطات و دهها مقوله دیگر تأثیر بسزایی گذشت و این موضوع آنچنان سریع رخ داد كه بسیاری از دست‌اندركاران، سیاستگذاران و رهبران آموزش عالی را حتی در كشورهای پیشرفته غافلگیر نمود. به طوریكه پیش بینی می‌شود پس از پایان دهة اول 21 كمتر فعالیت آموزشی و پژوهشی بدون استفاده از اینترنت و ارتباطات كامپیوتری صورت پذیرد. (chronicle of Higher Education, 2001)

مراكز آموزش عالی اغاز مسیر استفاده از اشكال مختلف فناوری اطلاعات برای بهبود آموزش، پژوهش و خدمات اجتماعی را طراحی می‌كنند و این ابزار به عنوان منبع قوی وارد آموزش عالی شده است. (Szatmary, 2000)

در عصر حاضر شكاف شمال و جنوب ناشی از شكاف علمی و فناوری میان این دو گروه از كشورهاست. پر كردن این فاصله محتاج رویكردی نوین و متفاوت به آموزش در سطوح مختلف و برنامه ریزی صحیح و بلندمدت با استفاده از فناوریهای نوین می‌پردازد.

مفهوم آموزش در تمام طول زندگی یكی از كلیدهای ورود به هزاره جدید است. این مفهوم به دلیل پاسخگویی به مسئله تغییر و تحول جهان و نیز به دلیل مزیت‌های انعطاف پذیری و تنوع و قابل دسترس بودن، خود مفهومی ضروری است. به علاوه این مفهوم از تمایز سنتی آن میان آموزش اولیه مدرسه‌ای و آموزش پیوسته پا را فراتر می‌گذارد. (ادگارفورد، 1972) بنابراین آموزش مداوم و مادام العمر می‌تواند از نخستین راهبردهایی باشد كه مورد توجه تصمیم سازان آموزش به ویژه فنی و حرفه‌ای و عالی قرار گیرد. قابلیت انعطاف دانشگاه‌ها و متعاقب آن دانش آموختگان و آمادگی برای فراگیری و همگامی با فناوریهای نوین باید سرلوحه برنامه‌ریزان آموزشی آینده باشد. چه بسا دانشگاه‌هایی كه آموزش پایه‌ای خوبی را ارائه دهند. اما اگر این آموزش در قالبی خشك و منجمد ارائه شود، نمی‌تواند آموزش صحیح و اصولی در قرن حاضر محسوب شود. و این اصل صرفا شامل حاصل اساتید و دانشجویان نخواهد شد بلكه دانش آموختگان نیز باید بتوانند قابلیت انعطاف را در خود فراهم آورند تا بتوانند در عرصه رقابت‌های حرفه‌ای و عملی باقی بمانند.

امروزه هیچ كس نمی‌تواند منكر اهمیت آموزش و مهارت‌ آموزی شود و پس از جنگ جهانی دوم تقریبا اكثریت نظام‌های آموزشی به این اهمیت پی برده‌اند. وانگهی امروزه ما در سیاره‌ای زندگی می‌كنیم كه ساكنان آن ارتباط گسترده‌ای با یكدیگر دارند و تداوم پیشرفت فناوری موجب ایجاد تحولات نوینی در این مناسبات خواهد شد و به عصری گام نهاده‌ایم كه دانش و مدیریت دانش نقش عمده‌ای در زندگی هر یك از ما ایفا می‌كند.

اغلب فعالیت های اقتصادی مبتنی بر دانش است و كارهای دستی اغلب برای كارگران بسیار ماهر در نظر گرفته می‌شوند، توده دانش با سرعتی بیشتر از گذشته، نو می‌شود و افكار تازه، خیلی زودتر تازگی خود را از دست می‌دهند.

در سدة بیستم، نظام‌های جدید آموزشی به طور گسترده متأثر از شیوه‌ تولید صنعتی بودند. اما در آستانه هزارة سوم باید آموزش را به گونه‌ای تعریف كرد كه بتواند امكانات محدودیت ناپذیری را برای فراگیری در سراسر زندگی ایجاد كند. از این رو نظام‌های آموزشی در این سده با چالشهای نوینی مواجه بوده و چنانچه نتوانند انعطاف لازم را در خود ایجاد كنند، دیگر قادر به ادامة حیات نخواهند بود.در جامعه مبتنی بر دانش، كار دستی بدون مهارت در نهایت از میان خواهد رفت و این در حالی است كه استفاده از كار دستی ارزان قیمت در گذشته‌ای نه چندان دور یكی از عوامل موفقیت (CSF) محسوب می‌شده است.

در آینده نزدیك، مهارت در كار دستی یكی از عوامل توسعه به شمار خواهد رفت و دستیابی به مهارت‌های روز آمد جز در سایة آموزشی مداوم میسر نخواهد شد. در سدة بیست و یكم، آموزشی مورد قبول یك جامعه پویاست كه در آن دستیابی به اطلاعات،‌امتیازی برای افراد خاص محسوب نمی‌شود و ارتباطات تمامی سده‌های اجتماعی را درهم خواهد شكست، بنابراین وظیفه آموزش ایجاب می‌كند كه موقعیت‌های پایان ناپذیر فراگیری را به همگان در همه جا عرضه كند و آموزش از راه دور كه با شیوه‌های جدید آمیخته شده می‌تواند از مهمترین راهكارهای پاسخگویی این عصر باشد.

در دنیای كنونی فناوری اطلاعات و ارتباطات نقش مهمی را در پیشرفت كشورها از ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایفا می‌كند. در دنیائی كه ارتباط و اطلاع رسانی در اولویت اول بسیاری از كشورهای نیمه صنعتی قرار دارد، بی‌توجهی نسبت به این پیشرفت‌ها خصوصاً در سطح آموزش عالی باعث می‌شود كه جامعه به نوعی عقب ماندگی و برخورد انفعالی در برابر هجوم اطلاعات از سوی جامعه جهانی گرفتار شود. دانشگاه‌ها باید با استفاده بهینه از امكانات فناوری جدید و با توجه به ابعاد مثبت و منفی آن، زمینه را برای تغییر و تحول بنیادی در حركت نظام آموزشی كشور از حالت سنتی به سوی آموزش نوین آغاز نماید. مهمترین دلایل برای توجه مراكز دانشگاهی به فناوری اطلاعات و ارتباطات به شرح ذیل است:

-         از آنجائیكه مراكز دانشگاهی محل جمع آوری و تجزیه و تحلیل آخرین اطلاعات علمی هستند، تجهیز دانشگاه‌ها به هر فناوری، كه در انتقال اطلاعات و اطلاع رسانی نقش مهمی را ایفا می‌كند، ضروری به نظر می‌رسد.

-         مراكز دانشگاهی محل تحقیق و تتبع برای نیل به حقایق و واقعیات بوده و لازمه دستیابی به این حقائق، داشتن اطلاعات جامع پیرامون موضوع اصلی است. این امر با ایجاد ارتباط تنگاتنگ با مراكز علمی و متخصصان در سطوح مختلف در سراسر جهان حاصل می‌گردد.

فعالیت‌های انجام شده در زمینه آموزشهای مجازی در كشور

امكانات رایانه‌ای و شبكه‌های قوی مخابراتی، چهار گوشه جهان را به هم دوخته‌اند. دنیا كوچكتر از آن شده كه در گذشته‌ها تصور می‌شد. راه اندازی مركز آموزشهای مجازی و فراگیری از راه دور ایران، در سایه چنین تحولاتی در جهان دیجیتال اتفاق می‌افتد. البته كمی دیرتر از چند كشور. تا چندی دیگر علاقمندان به شركت در كلاسهای دانشگاه و ادامه تحصیل در نظام دیجیتالی آموزش عالی كشورمان می‌توانند بدون آن كه در كلاس واقعی و سر ساعت درس شركت كنند و یك لحظه هم از آموزش غافل نمانند.

در كشور ما هنوز هیچ سازمان یا مركزی مختص آموزشهای مجازی نداریم این در حالی است كه در مراكز مختلف علمی، آموزشی حركتهایی در حال انجام است كه در این راستا به فعالیت‌های چند دانشگاه در كشور می‌پردازیم. از نیمه دوم سال 80 به بعد، به طور كلی رویكرد به این مقوله جدی‌تر شده و فعالیت‌های عملیاتی در زمینه آموزش اینترنتی و بهره‌گیری از پهنای باند اینترنت برای ایجاد دوره‌های آموزشی در گوشه و كنار كشور آغاز شده است. در این زمینه جمعی از اساتید و كارشناسان دانشگاه صنعتی شریف (مركز محاسبات دانشگاه شریف)، گروهی در دانشگاه كامپیوتر دانشگاه امیركبیر و اخیراً تنی چند در دانشگاه اصفهان، دانشگاه مشهد، گامهایی برداشته‌اند.  در ضمن مركز فن آوری اطلاعات دانشگاه شریف ATCI نیز مطالعات اولیه در مورد طرح جامع دانشگاه الكترونیكی شروع كرده است.

طرح جامع آموزش الكترونیكی

طی پنج سال آینده طرح جامع دانشگاه الكترونیكی كه آغازگر آن دانشگاه پیام نور است اجرا خواهد شد. اجرای طرح دانشگاه الكترونیكی (دانشستان) این كار ملی بوده و مختص دانشگاه پیام نور نیست، از آنجایی كه این طرح در بسیار از زمینه‌ها بی سابقه است بنابراین هزینه پیشنهادی از سوی متخصصین امر توسعه زیر ساخت ها و نرم افزارهای مربوطه متفاوت است. در سطح كشور نیاز به سرمایه‌گذاری بیش از 10 میلیارد تومان نیاز داشته باشد. سالی 2 میلیارد تومان این كار ملی بوده و نیاز به حمایت‌های دانشگاه‌ها و سازمان‌ها و ارگان‌ها می‌باشد.

فاز اول این طرح كه شامل مطالعات اولیه است، انجام شده و فاز دوم آن قرارداد با مركز اطلاعات پیشرفته شریف ATCI تنظیم شده و این مركز در حال فراهم ساختن زیرساخت‌های مربوطه است. 

دانشگاه مجازی شریف

یكی از لینك‌هایی كه در سایت دانشگاه شریف دیده می‌شود sharifviual university كه هدف آن ارائه سرویس‌های آموزشی روی شبكه اینترنت است. برای این منظور دانشگاه یك پایگاه آموزشی روی شبكه آماده می‌كند و استادهای رشته‌های مختلف جزوه‌ها، تمرین‌ها، سرفصل‌ درسها را در قالب خاص روی شبكه می‌گذارند و دانشجویان مطابق معمول برای یك ترم ثبت نام می‌كنند. اشكالات خود را از طریق پست الكترونیكی و گفتگوی دو طرفه حل می‌كنند. می‌توانند از ویدئوهای آموزشی استفاده كنند و به این ترتیب بدون حضور در كلاس در ساعات فراغت خود، درسها را مرور كنند. دانشجویان می‌توانند از كارهای معمولی مشاوره با استاد راهنما و حذف اضافه هم استفاده كنند. امتحان این دانشگاه به سه طریق انجام می‌شود یا در هر استان یك مركز تعیین می‌شود و همه دانشجویان یك استان در مركز مربوطه امتحان می‌دهند یا این كه همه دانشجویان در دانشگاه مركز امتحان می‌دهند و یا این كه امتحان به صورت آن لاین برگزار می‌شود.

آموزش الكترونیكی در دانشگاه تهران

در حال حاضر بر روی سایت آموزش مجازی دانشگاه تهران 11 درس وجود دارد كه شامل ریاضی 1و 2 ، فیزیك 1 و 2 ، مبانی كامپیوتر، شبیه سازی كامپیوتر، شبكه‌های كامپیوتری كاربردهای آن، تكنولوژی اطلاعات، مدار واسط، مدار منطقی، به جز 11 درس برخی دوره‌های عمومی كه به نظر می‌رسد برای دانشجویان مفید می‌باشد از قبیل جمعیت و كنترل و راهكارهای موفقیت در تحصیل در سایت گذاشته شده است.

دانشگاه مجازی امیركبیر

در دانشگاه امیركبیر از اوایل تابستان 81 برنامه‌ای برای بستر سازی ایجاد مركز آموزشهای مجازی و فراگیری از راه دور تهیه و تدوین شده و در حال حاضر تهیه نرم افزار و مقدمات آن فراهم شده است.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت استراتژیهای تولید پاورپوینت سازه های مشبک فضایی مقاله جنگلهای سوزنی برگ وآتش سوزی جنگلهای آمریكا پایان نامه بررسی مفهوم در عناصر تصویری پوستر های مکتب لهستان تکنیکهای قالب سازی(قالبگیری تزریقی)