👈 فروشگاه فایل 👉

بررسی رابطه بین رفتار شهروندی و رضایت و استرس شغلی در بین کارکنان بهزیستی

ارتباط با ما

... دانلود ...

بررسی رابطه بین رفتار شهروندی و رضایت و استرس شغلی در بین کارکنان بهزیستی

پایان نامه کارشناسی مدیریت دولتی بررسی رابطه بین رفتار شهروندی و رضایت شغلی و استرس شغلی در بین کارکنان بهزیستی شهرستان اردبیل مقدمه یکی از منابع ارزشمند هر سازمان، نیروی انسانی شاغل در آن سازمان است در صورتی رضایت شغلی نیروی انسانی ایجاد می شود كه بین توقعات نوخاسته انسان با پاداش هایی كه كار فراهم می آورد، سازگاری وجود داشته باشد در ای

 

پایان نامه  کارشناسی مدیریت دولتی

بررسی رابطه بین رفتار شهروندی و رضایت شغلی و استرس شغلی در بین کارکنان بهزیستی شهرستان اردبیل

مقدمه

یکی از منابع ارزشمند هر سازمان، نیروی انسانی شاغل در آن سازمان است. در صورتی رضایت شغلی نیروی انسانی ایجاد می شود كه بین توقعات نوخاسته انسان با پاداش هایی كه كار فراهم می آورد، سازگاری وجود داشته باشد. در این مقاله، مقدار عوامل مؤثر در رضایت شغلی كاركنان در یك شركت خدماتی در شهرستان اردبیل مورد بررسی قرار گرفته است؛ نتایج حاصله نشان می دهد كه به دلیل عدم دخالت کارکنان در تصمیم گیری ها، رضایت شغلی در حد پایینی وجود دارد و پیشنهاد شده است كه با دخالت دادن بیشتر افراد در تصمیم گیری ها، سهم آنان در نتایج حاصله را افزایش دهند؛ این امر به نوبة خود، افزایش رضایت شغلی را به همراه خواهد داشت.

مشاغل و حرفه‌ها بخش مهمی از زندگی‌ ما هستند. همراه با ایجاد یک منبع درآمد، مشاغل به ما کمک می‌کنند تا خواسته‌های شخصی خود را برآورده کنیم، شبکه‌های اجتماعی شکل دهیم و به جامعه خدمت نماییم.استرس در کار :حتی «شغل‌های رویایی» هم دارای لحظه‌هایی پراسترس، انتظارات کاری و سایر مسئولیت‌ها می‌باشند . برای برخی افراد، استرس محرکی است که انجام بعضی کارها را حتمی می‌سازد. به هرحال، استرس محیط کاری می‌تواند براحتی زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است بطور مداوم در مورد یک پروژه خاص نگران باشید، از رفتار نادرست یک همکار یا سرپرست (مدیر گروه) احساس ناخوشایندی داشته باشید یا آگاهانه و به امید کسب یک ترفیع، بیش از حد توانتان کاری را بپذیرید. چنانچه شغل‌تان را در رأس همه امور خود قرار دهید، روابط شخصی‌تان تحت تأثیر قرار گرفته‌ و با فشارهای کاری ادغام می‌شود. از کار برکنار شدن، تغییرات مدیریتی و سازمانی می‌تواند امنیت شغلی فرد را آشفته سازد. مطالعه یک محقق نروژی نشان داده است که تنها شایعه‌ای در مورد تعطیلی کارخانه باعث افزایش فشارخون و تپش قلب کارگران شد.

تحقیقات انجام گرفته در آمریکا دال براین است که صدمات و آسیب‌های محیط کاری در سازمان‌هایی که به سمت خصوصی شدن پیش می‌روند، افزایش یافته است. واکنش بدن :در کنار ضررهای حاصله از استرس کاری برروی احساسات، طولانی شدن این نوع استرس می‌تواند بر سلامتی جسمانی شما نیز تأثیر بگذارد. مشغولیت ذهنی مداوم با مسائل شغلی غالباً منجر به تغذیه نامناسب و نامرتب و عدم ورزش کافی می‌شود که نهایتاً مشکلاتی چون اضافه وزن، فشارخون بالا و افزایش مقدار کلسترول را به همراه خواهد داشت. تنش‌های شغلی مثل پاداشهای کم، محیط کاری غیردوستانه و ساعات کاری طولانی می‌تواند موجب بیماری قلبی شود (مثل حملات قلبی).

این مسأله، بویژه برای کسانی که کارهای پورسانتی انجام می‌دهند بیشتر صدق می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد، از آنجائیکه این افراد کنترل کمی بر محیط‌های کاری خود دارند، بیشتر از افرادی که دارای شغل‌های قراردادی ثابت می‌باشند مبتلا به بیماری قلبی می‌شوند. سن نیز بعنوان عاملی جهت استرس کاری محسوب می‌شود. مطالعات دانشگاه اوتاوا مبنی بر این است که کارکنان شاغل پراسترس، زودتر پیر می‌شوند و فشار خون آن‌ها نسبت به سطوح نرمال، بالاتر است. عدم وجود انرژی روانی :فشار کاری باعث فرسودگی روانی می‌شود، حالتی که با خستگی روحی ونگرش‌های منفی و بدبینانه نسبت به خود و دیگران همراه می‌باشد. فرسودگی روانی منجر به افسردگی می‌شود و انواع بیماری‌های قلبی و سکته، اختلالات غذایی و گوارشی، دیابت و انواع سرطان را به دنبال خواهد داشت.از طرفی هر انسان که پا به عرصه اجتماع می گذارد برای برطرف ساختن نیازهای اولیه و ثانویه خود نیازمند استقلال مالی میباشد و این استقلال مالی در گرو داشتن شغلی ایمن و بدور از استرس و نا امنی است و داشتن این مولفه ها و مولفه های دیگری از این قبیل عملکرد شغلی فرد را در بر خواهد داشت .بسیاری از افراد معتقدند راز موفقیت در یک شغل استفاده از آخرین تکنولوژی ها و دستاوردهای مربوط به آن است. اما تنها دانش و ابزار یک کار را داشتن، سبب موفقیت در آن کار نمی  شود. خیلی از اوقات، دو مدیر که هر دو دانش و ابزار یکسان و لازم را در اختیار دارند در آخر ماه نتایج گوناگونی به دست می آورند. سوال این است که چه چیزی سبب پیشرفت یک شرکت و افت شرکت دیگر می شود، در حالی که کارمندان هر دو شرکت، تکنیک های لازم را آموخته اند و ابزار لازم را در اختیار دارند؟ جواب این سوال آسان است. برای موفق شدن در یک کار باید استعداد، هیجان و شخصیت داشت. به عبارت دیگر برای موفق شدن ابتدا باید به خود رجوع کرد.

فصل اول

کلیات پژوهش

 

مقدمه

بیان مسئله

اهمیت و ضرورت پژوهش

هدف کلی

اهداف جزئی

فرضیه های پژوهش

متغیرهای پژوهش

 

فصل دوم

پیشینه پژوهش

 

مقدمه

آلبرت الیس در سال 1955 شیوه ای از روان درمانی را به نام درمان عقلانی – عاطفی بنا نهاد که فقط یک شیوه درمان روان شناختی نبود بلکه نگاهی نو و سبکی نو از زندگی با توجه به  نقش باورها و عقاید بود تا پیش از الیس اکثر روانشناسان اعم از رفتارگرایان و روانکاوان و سایر نظریه پردازان اعتقاد داشتند که اتفاقات و وقایعی که در زندگی ما انسان ها به وجود می آید باعث پریشانی هیجانی  و رفتار نابهنجار می شود ولی الیس در مدل   خود اظهار داشت که این خود اتفاقات نیستند که بر ما تأثیر می گذارند بلکه نحوه تفسیر این وقایع در ذهن ماست که به ما احساس پریشانی یا آرامش می دهد الیس در آمریکا و کانادا بعد از کارل راجرز تاثیر گذار ترین شخصیت روان شناسی معرفی شده است در این مدل   یک حادثه فعال کننده  نظیر انواع مشکلاتی که در زندگی ما اتفاق می افتد است (ورشکستگی، مشکلات زناشویی، پذیرفته شدن از سوی دیگران، موفق نشدن در اهداف مهم زندگی، فقر و...)

C  در واقع یک پیامد احساسی و رفتاری است که به دنبال نقطه   به وجود می آید (افسردگی، اضطراب، اندوه، رفتارهای مخرب نظیر اعتیاد، قتل، دزدی، از زیرکار در رفتن و...) تا این جا نظریه الیس شبیه دیگر نظریه های قبل از خودش بود ولی  ابتکار اساسی الیس این بود که نقطه   را نیز وارد ماجرا کرد     در واقع نظام باورها و تحلیل های ما در مورد نقطه   (حادثه ی فعال کننده) است این باورها می توانند منطقی و غیر منطقی باشد تمام سعی رفتار درمانی عقلانی – هیجانی در این است که تفکر منطقی را در افراد پرورش دهد و بدینوسیله باعث شود پیامدهای احساسی و رفتاری منطقی در آن ها شکل بگیرد.

تاریخچه تحول فکری الیس

آلبرت الیسم (1913-2007) روانشناس آمریکایی است که بسیاری او را به عنوان یکی از منشاهای اساسی تغییر پا را دایم روان شناسی از رفتاری به شناختی وسیع درمان  شناختی رفتاری می دانند او نمود متأثر از افکار فلاسفه رواقی یونان و روم مانند اپیکتتوس، مارکوس اورلیوس، آراسموس و... بوده است فلاسفه رواقی معقتد بودند مردم به واسطه امور پریشان نمی شوند بلکه دید آن ها نسبت به امور موجب پریشانی آن ها می شود گفته های این فلاسفه و فلاسفه دیگری چون کانت، کوپر و اثتباخ، الیس را متقاعد که تمام انسان ها فرضیه هایی در مورد ماهیت دنیا می سازند و بررسی اعتبار این فرضیه ها به جای پذیرفتن صحت آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دیدگاه الیس یک دیدگاه انسان گرایی است (اصالت وجودی) چون معتقد است انسان ها در مرکز دنیای خودشان (اما نه در مرکز دنیا) قرار دارند انسان قدرت انتخاب دارد البته نه انتخاب نامحدود این اعتقاد الیس از فلسفه اگزیستانسیالیستی هایدگر و تلیچ ریشه می گیرد و تاکید او بر فنون رفتاری او را یک شناختی رفتارگرا معرفی می کند او همچنین تحت تأثیر افکار معناشناسایی چون کروز یپسکی قرار داشت معناشناسان بر قدرت زبان و تأثیر آن بر افکار تاکید داشتند الیس از روان شناسان بسیاری تأثیر پذیرفت آدلر و هورنای از این جمله اند کارن مورنای برای اولین بار به مفهوم استبداد باید ها اشاره کرد و آدلر معتقد بود انسان ها توسط نظام ارزشی خود احساس می کنند و به راههای مختلف سوق داده می شوند آدلر به صورتی فعال نقش رها کننده ی مراجعان از تلقین های بی معنی را ایفا کرد.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت آشنایی با معماری سبز و اصول آن پاورپوینت تاریخ شهر و شهرسازی در ایران مجموعه گزارشات کیفری دوره کار آموزی وکالت پاورپوینت بهره وری نیروی انسانی (فصل ششم کتاب بهره وری و تجزیه و تحلیل آن در سازمانها تألیف شهنام طاهری) پروژه كارآفرینی تكنولوژی ارتباطات و اطلاعات، جنسیت و سازمان های یادگیرنده