👈 فروشگاه فایل 👉

پایان نامه ایجاد یک هکتار باغ سیب درختی

ارتباط با ما

... دانلود ...

پایان نامه ایجاد یک هکتار باغ سیب درختی

پایان نامه ایجاد یک هکتار باغ سیب درختی

پایان نامه ایجاد یک هکتار باغ سیب درختی

پیشگفتار:

 

درهر دوره از زمان كشاورزی به عنوان یكی از نیازهای مهم جامعه به شمار رفته است كه در این بین بستگی به دوره زمان ٬ مناطق ( سرد سیر وگرمسیری ) كوهستانی یا غیر كوهستانی وحاصل خیزبودن یا نبودن زمین بستگی داشته كه چه نوع محصولی در زمین مورد نظر كاشته وبرداشته شود . در قدیم با توجه به تجربه های سنتی از نسل به نسل برای بهتر شدن محصول استفاده می شده است كه امروزه با توجه به پیشرفت علم و تجربه های اند یشمندان و استفاده از محصولات شیمیایی در جهت بهبود محصول تلا شهای بسیاری شده است كه این تلاشها , تلاشهای مثمر ثمری بوده است

در بین  شاخه های كشاورزی كشت هر محصول در جای خود و برای استفاده های گوناگون كه از آن می شود ویژگی وارزشهای خاص خود را دارد . كه در این بین با غداری هم یكی از مجموعه هایی است كه امروزه با توجه به بودن امكانات كشاورزی از لحاظ وسایل وابزار و داروهای جلوگیری از بیماریهای درختی و . . .  قابل استفاده به عنوان تجارت و پروژه ای برای هر چه بهتر شدن وضع مادی آنهایی كه می خواهند در زمینه كشاورزی فعالیت داشته باشند .

در این پروژه بخشهایی همچون نحوه احداث باغ وشرایط نگهداری ونحوه بهره وری بهتر كه در اصول با غداری حاكم است اشاره ای هر چند جزیی شده است . كه بی شك گفته ها ونوشته های این اثر بدون نقص نخواهد بود كه پیشاپیش خواستار بخشش وعفو بزرگوارانه شما می باشم .

در پایان از زحمات كلیه عزیزانی كه من را در چاپ این اثر یاری نموده اند نهایت قدر دانی می نمایم .

همچنین از جناب آقای منصور امامداد استاد بزرگوار – زحمتكش وصبور دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول كه بنده را در ارائه این مقاله یاری نموده اند تشكر وقدردانی می نمایم .

                                                                                     

تعریف باغداری

باغداری یكی از شاخه های كشاورزی می باشد كه به دو نوع سنتی و مكانیزه ( به روز ) احداث می شود در باغداری باید به شرایط آب وهوایی , خاك و محصول هایی مشابهه مورد نظر كه در آن منطقه وجود دارند توجه و وقت نمود مثلاُ برای نمونه احداث باغ مركبات را در منطقه ای سردسیر مثل ارومیه را  می توان شروع نمود . كه جواب مسلما” منفی است . چرا ؟

در باغداری آیا تجربیات ما كافی است یا باید از تجربه ای مهندسین و كار دانان در این عرصه كمك گرفت چون باغداری مساوی است با صرف هزینه + وقت .

كه با به هدر رفتن محصول دو ضربه بزرگ یعنی وقت وپول را از دست خواهیم داد . پس باید با وسواس ودقت بیشتری درشروع برای احداث , نگهداری و پرورش محصول نمود .

احداث و باغداری سیب هم یكی از دیگر انواع باغداری میوه ها می باشد . كه این محصول با توجه به شرایط میوه باید در مناطق سرد سیر باشد .

امروزه , سیب به عنوان یك میوه مهم در امر غذایی كشورها محسوب می شود كه قسمتی از آن به صورت روز مره ( میوه ) وقسمتی از آن به صورت كنساتره ( آب میوه ) – سركه – مربا و مواد غذایی در كارخانجات بسته بندی و در دسترس قرار می گیرد .

سرما هنگام گل دهی  

یك مشكل كلی , سرمای دیر هنگام است كه موجب نا بودی ساختار خارجی ظریف گل می شود . بهتر است برای فیلتر سازی هوا درختان در زمینهای شیبدار كاشته شوند اما شیب نباید رو به جنوب باشد ( در نیمكره شمالی ) چون  این كار موجب گل دادن زود رس درخت ودر نتیجه افزایش آسیب

آن در برابر سرما  خواهد شد . اگر سرما زیاد جدی نباشد می توان صبح قبل از تابش خورشید روی شكوفه ها روی درخت آب پاشید با این كار امكان نجات شكوفه ها وجود دارد .

آسیبهای ناشی از سرما را می توان 24 ساعت پس از سرما تخمین زد . اگر مادگی گیاه به سمت عقب بر گشته بود نشان دهنده از بین رفتن گل و عدم تولید میوه خواهد بود .

وجود منبع آب در نزدیكی محل پرورش سیب تا خیر گرمای بهار می شود كه نتیجه این مزیت به تاخیر افتادن شكوفایی تا زمان به حداقل رسیدن احتمال سرما می گردد . مناطقی از آمریكا مثل ساحل شرقی دریاچه میشیگان بود ساحل جنوبی دریاچه انتاریو و اطراف برخی در یاچه های كوچكتر كه این تا خیر كنند گی آب به همراه خاك مناسب و خوب زهكشی شده وجود دارد پرورش سیب را در این نواحی ممكن ساخته است . پرورش دهندگان خانگی سیب احتمالا”امكان استفاده از منبع آب را ندارند اما آنها می توانند  از شیبهای رو به شمال یا سایر ویژگیهای جغرافیایی برای تاخیر اندازی شكوفایی در بهار استفاده كنند . درختان سیب یا هر میوه دیگر كه در آمریكا در شیبهای رو به جنوب كاشته شوند خیلی زود شكوفه داده ودر سرمای بهار بسیار آسیب پذیر خواهند بود .

 

 

 

هرس: درختان سیب هر دو سال بار دهی هرس می شوند اگر میوه را در مواقعی كه درخت محصول زیادی دارد هرس نكند موجب كاهش گل دهی در سال بعد خواهد شد هرس خوب حتی خارج  از زمان آن , به برداشت محصول قابل توجه در هر سال كمك می كند

كاستن از بار درخت

درختان سیب هر سال مستعد بار دهی است . اگر میوه را در مواقعیكه درخت محصول زیادی دارد , بار آن را كم نكنند موجب كاهش گل دهی در سال بعد خواهد شد . كم كردن از بار درخت حتی خارج از زمان آن , به برداشت محصول قابل توجه در هر سال كمك می كند .

آفات

درختان سیب در مقابل تعداد  بیماریهای قارچی و باكتریایی وآفات حشر های آسیب پذیر هستند . تقریبا”در تمامی باغات میوه برنامه های فعال سمپاشی برای حفظ كیفیت خوب میوه ها , سلامتی درخت و محصول زیادی انجام می شود .یكی از جریانات در حال انجام در مدیریت باغها , استفاده از IPM یا كنترل یكپارچه آفات است كه سمپاشیهای غیر ضروری را هنگام عدم وجود آفت یا  هنگام كنترل طبیعی آنها را كاهش می دهد .

سمپاشی برای آفات حشره ای نباید زمان شكوفه دهی انجام شود چون این امر موجب مرگ گرده افشانها می شود . و نیز در باغاتی كه در آنها از آفت كشها استفاده می شود نباید اجازه رشد گیاهانی كه مورد توجه زنبورها هستند داده شود . شبدر سفید هلندی یكی از انواع فراوان علفها هستند كه بسیاری از زنبورها در زمان تماس با گلها ی آن در سطح باغات مسموم می شوند .

از بین بیشترین بیماریهای خطرناك می توان به fireblight بیماری باكتریایی ودو بیماری قارچی به نامهای black spot وخال زدگی سیب ( cedar –applerust ) اشاره كرد .

Plum curlico جدی ترین آفت حشره ای محسوب می شود . سایر این آفات عبارتند از :كرمحشره وكرم سیب .

پرورش سیب بدون استفاده از مواد شیمیایی بسیار دشوار است اگرچه در تعداد معدودی باغ با استفاده از گونه های مقاوم در برابر بیماری و كنترلهای پرورشی بسیار خوب این كار بصورت تجاری موفق , انجام شده است . آخرین ابزار در پرورش طبیعی , اسپری كردن لایه نازكی از خاك معدنی كائولین است كه وجب تشكیل مانعی طبیعی در مقابل بعضی آفات شده و مانعی آفتاب سوختی سیب می گردد .

 

برداشت  

بیشتر درختان بالغ هر سال معمولا”5-10 بوشل (   100 -200كیلوكرم ) محصول سیب دارند . سیبها را با استفاده از نردبا نهای سه شاخه كه بگونه ای طراحی شده اند تا بین شاخه ها ثابت شوند , برداشت می كنند . گونه های كمی كه چیده نمی شوند ضمن رشد بسیار زیاد محصول فراوانی می دهند كه تقریبا”برداشت آن ممكن نیست . درختان كوتاه هر سال تقریبا”3 -5 بوشل (50 -100 كیلوگرم ) محصول ببار می آورند .

گونه های مختلف بر اساس محصولشان و اندازه نهایی درخت متفاوتند حتی اگر پیوند یكسانی داشته باشند .

 

تجارت

45 میلیون تن ( سنجش وزن برابر1000 كیلو ) سیب در سال 2002 به ارزش تقریبا”10 میلیون دلار آمریكا در جهان پرورش یافته است كه تقریبا” نیمی از آنرا چین تولید نموده است . آمریكا با تولید 10 درصد محصول جهان دومین تولید كننده عمده سیب می باشد . تركیه هم یكی از تولید كنند گان بزرگ این محصول محسوب می شود . فرانسه , ایتالیا  , آفریقای جنوبی وشیلی در بین صادر كنندگان عمده سیب قرار دارند

شر ایط درخت سیب

به طور كلی در خت سیب ویژه كاشت در مناطق سردسیر می باشد . البته این بدان معنا نیست كه در دیگر مناطق كشت و كار نمی شود بلكه در مناطق سردسیر كیفیت و كمیت محصول در خت سیب بیشتر می باشد وگرنه در مناطق معتدل نیز می توان محصول برداشت نمود .

نیاز سرمایی جوانه های سیب بالا می با شد و برای رفع این نیاز سرمایی باید ساعت های زیادی را در سرما بگذاراند تا بتواند محصول خوبی تولید نماید و به همین دلیل مناطق سیب كاری ایران بیشتر در مناطق سردسیر می باشد .

 

شرایط محیطی احداث باغ

از آنجا كه در احداث باغ هزینه های اولیه آماده سازی و همچنین   هزینه های نگهداری سالیانه تا زمان بار دهی درختان میوه زیاد است , بایستی در انتخاب نوع درخت بسیار دقت نمود چرا كه اشتباه در این مرحله زیان های جبران نا پذیری برای شما به دنبال خواهد داشت .

شرایط محیطی : از آنجا كه پس از كاشت درختان شما توانایی تغییر محیط باغ را ندارید , بنابراین باید در انتخاب خود دقت بسیاری نمایید .

دما : درختان میوه برای رشد مناسب خود به دامنه گرمایی ویژه ای نیاز دارند و همچنین مقاومت گیاهان مختلف در برابر سرما و گرما متفاوت است . از سویی دیگر كیفیت و كمیت میوه تا حدودی تحت تاثیر دما قرار می گیرد . نكته مهم این است كه درختان میوه باید در طول زمستان تعداد مشخصی ساعت دمای زیر 7 درجه سلنتیگراد را داشته باشند تا شكوفه های آنها شروع به رشد نمایند . در صورت عدم در یافت سرمای كافی ركود شكوفه ها بر طرف نشده و در نتیجه گل و میوه ای نخواهیم داشت . البته سرما زدگی بهاره را نیز نباید فراموش كرد چرا كه برخی مناطق سرمای دیررس بهاره دارند و این مناطق برای كاشت درختان حساس مناسب نیستند . به علاوه در احداث باغ بایستی به اختلاف دمای شب و روز و همچنین وجود عواملی مانند تگرگ كه آسیب جدی به برگ و گل درختان وارد می كند نیز دقت  نمود .

نور : نور عامل فتو سنتز ( غذا سازی ) در گیاهان می باشد , و داشتن نور مناسب و كافی سبب افزایش كیفیت وكمیت میوه می گردد . استفاده از نور مصنوعی در سطح باغ غیر ممكن است ولی با یك هرس مناسب می توان نور را به تمام نقاط یك درخت هدایت كرد . از طرفی نور بر روی رنگ برخی میوه ها مانند سیب قرمز تاثیر زیادی دارد و كاشت درخت سیب قرمز در مناطقی كه پاییزی ابری دارند اشتباه می باشد و در عوض بهتر است در این مناطق سیب های زرد و سبز كاشته شوند .

موقیعیت مكانی احداث باغ :

 هر محل از لحاظ عرض خغرافیایی , ارتفاع از سطح دریا , شیب زمین و . . .  , ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد . مثلا” هر چه عرض جغرافیایی بیشتر باشد نور خورشید زاویه كمتری دارد و میزان نور و دمای محیط كمتر است . افزایش ارتفاع هم باعث كاهش دما می گردد . موقیعت نیكره شمالی ( ایران ) سبب شده تا شیب های جنوبی گرمتر باشند . یعنی در بهار زودتر گرما شده و در تابستان گرم و خشك هستند و به علاوه در پاییز هم دیر تر سرد می شوند . در این مناطق خطر سرما زدگی زمستان كمتر و خطر سرما زدگی بهاره بیشتر است . در شیب های جنوبی فصل رشد طولانی تری هم داریم .

نكته : برای جلوگیری از سرما زدگی بهاره درختان مقاوم به سرما زدگی را در كف دره ها و شیب ها كاشته و درختان حساس به سرما زدگی را در دامنه های كشت كنید ( هوای سرد به دلیل سنگینی به سمت پایین می رود )

خاك : خاك محل احداث باغ اگر عمق كافی , زهكسی خوب , PH ( اسیدیته ) مناسبی داشته باشد , می توان انتظار بهترین محصول را داشت , البته بایستی مد نظر داشت كه خاك های سبك ( شنی ) رطوبت كمتری در خود نگه داشته , در بهار زودتر گرم می شوند و در پاییز دیرتر سرد می گردند . از نكته های مهمی كه در رابطه با خاك محل احداث باغ بایستی به آن توجه داشت سطح آب زیر زمینی است , چرا كه بالا بودن سطح آب زیر زمینی جلوی تهویه خاك را گرفته و سبب خفگی در ریشه های درخت می گردد . البته با زهكشی می توان این نقص را بر طرف كرد ولی هزینه آن بالاست . دیگر عامل مهم شوری خاك است . شوری خاك را با آبیاری به وسیله آب شیرین و زهكشی می توان بر طرف كرد , اما هزینه های آن بسیار بالا بوده و فقط در مو اقع ضروری این كار انجام می گردد .

آب : در حقیقت آب نقش حیاتی در احداث یك باغ دارد . در یك برنامه احداث باغ میزان آب, منبع آب ( چشمه , چاه , قنات , رود خانه ) و كیفیت آب ( شوری آب ودرجه Ec  آن ) بسیار مهم است . البته برای كشت های دیم ( انگور , پسته , انجیر , بادام ) نیاز به آبیاری كمتردیده می شود و اهمیت آن كمتر می باشد ولی در صورت كشت دیم بارش های سالیانه ( مقدار و زمان بارش ) بسیار مهم است .

نكته : در یك خاك شور می توان باغ احداث نمود ولی با آب شور نمی توان در ختان را آبیاری نمود . چرا كه علاوه بر آسیب رسانیدن به درخت , زمین ما را هم خراب می كند .

نكته : برای اطلاع از چگونگی به دست آوردن اطلاعات فوق در رابطه با زمین خود می توانید به جهاد كشاورزی و یا تعاون روستایی و . . . مراجعه نمایید .

به دست آوردن دمای محیط : با مراجعه به اداره هواشناسی محل خود می توانید دمای محل , تعداد روزهای آفتابی ( نور ) , بارش های آسمانی ( مقدار و زمان بارش ) را در ده سال اخیر به دست آورید .

كسب اطلاع از وضعیت آب و خاك : با مراجعه به یك آزمایشگاه آب و خاك می توانید اطلاعات ارزشمندو بسیار فراتر از شوری و PH در مورد خاك و آب خود به دست آورید .

فهرست

 

عنوان                                                                    صفحه

فصل اول

پیشگفتار                                                                                                    1

تعریف باغداری                                                                                             2

سیب                                                                                                           3

تاریخچه                                                                                                      3

گونه های سیب                                                                                             3  

طعم سیبها                                                                                                   4

پرورش سیب                                                                                               5

شروع به احداث باغ                                                                                      6

موقعیت                                                                                                      7

گرده افشانی                                                                                                7

سرما هنگام گل دهی                                                                                      9

هرس                                                                                                       10

كاستن از بار درخت                                                                                     10

آفات                                                                                                         10

برداشت                                                                                                    11

تجارت                                                                                                     11

شرایط درخت سیب                                                                                     12

شرایط محیطی احداث باغ                                                                            12

موقعیت مكانی احداث باغ                                                                            13

اهمیت و دلیل انتخاب موضوع                                                                      16

مواقع ومحدودیت ها                                                                                  16

تعریف واژه ها واصطلاحات                                                                        17

تاریخچه                                                                                                 18

فصل دوم

 پیشینه                                                                                                 20      

هرس كردن                                                                                            21

شخم زدن                                                                                               21

فصل سوم

نیازمندیهای طرح                                                                                     22

تقسمیمات زمین                                                                                       23

فصل چهارم

بر آوردهای مالی                                                                                      24

فصل پنجم

خلاصه نویسی                                                                                         25

نتیجه گیری                                                                                             2

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت نقد و بررسی چارچوبهای نظری و فلسفی نظریه عمومی سیستم ها و سایبرنتیک تحقیق لایحه اصلاح قانون تجارت و اصول تدوین و نو آوری ها مقاله از ولادت تا رحلت امام خمینی تحقیق بررسی ارتباط بین نیمرخ روانی و عود بیماری اعتیاد پایان نامه بررسی راههای پرورش خلاقیت در دانش آموزان دوره راهنمایی