👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق اکولوژی جانوری و پراکنش آنها

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق اکولوژی جانوری و پراکنش آنها

تحقیق اکولوژی جانوری و پراکنش آنها

تحقیق اکولوژی جانوری و پراکنش آنها

 

 هر موجود زنده ای شیوه زندگی مشخصی دارد که به ساختار و فیزیولوژی آن موجود و همچنین محیط زیستی که در آن سکنی گزیده، بستگی دارد. عوامل فیزیکی و بیولوژیکی برای تولید دامنه وسیع و متنوع محیط زیست در نقاط مختلف زمین در حال فعالیت هستند. شرایط در بعضی مناطق استوایی و دریاها تقریبا ثابت هستند، اما در بیشتر نقاط زمین، دما، رطوبت و نور خورشید با توجه به فصول سال تغییر می كنند. این تأ‌ثیرات را در مجموع به عنوان اقلیم می شناسند. چرخه زندگی هر گونه كاملا با شرایط آب و هوایی محیط زندگیش سازگار است. هیچ جانوری كاملا مستقل زندگی نمی كند، برعكس، هر كدام بخشی از اجتماع زنده هماهنگی است كه اعضای دیگر آن گونه، بسیاری از انواع جانوران و گروه های گیاهان مختلف را در بر می گیرد.

 اكولوژی عبارت است از مطالعه علمی روابط میان موجودات زنده و محیط اطراف آنها. پراكنش نیز به مطالعه حضور آنها در زمانها و مكانهای مختلف می پردازد.

 

   اكولوژی

 محیط فیزیكی:

   گیاهان و حیوانات تحت تأثیر فاكتورهای فیزیكی و شیمیایی زیادی قرار می گیرند. مهمترین آنها عبارتند از:  1) نور خورشید   2) دما  3) آب ( میزان نمك آن )   4) گازها و مواد معدنی. كه هر كدام اهمیت خاصی دارند و اثر آنها بر حیوانات كاملا مشهود است، ولی همگی با هم در رابطه هستند و هیچ  كدام مستقل از یكدیگر عمل نمی كنند. خورشید انرژی نورانی را كه گیاهان برای فتوسنتز احتیاج دارند، تامین می كند، اما علاوه بر آن محیط زندگی جانوران را نیز گرم می نماید، و همچنین با بالا بردن دمای آب باعث تبخیر آن میگردد. ( كه نتیجه آن ریزش برف یا باران است ). دما سرعت تمام واكنشهای شیمیایی را تحت كنترل دارد، كه واكنشهای بیوشیمیایی بدن موجودات زنده نیز جزو آن است. آب حلال مواد معدنی مورد نیاز گیاهان، ماده اصلی بدن جانوران و واسطه ای است كه بسیاری از موجودات در آن زندگی می كنند.

 

12-1 نور خورشید: همه انرژی مورد استفاده در اندامها از نور خورشید نشأت می گیرد. انرژی ممكن است از صورتی به صورت دیگر تبدیل شود، اما هیچگاه به وجود نمی آید و از بین نیز نمی رود. گیاهان سبز انرژی نورانی خورشید را جذب می كنند و در نتیجه فعالیت فتوسنتزی، كه در كلروفیل های آنها صورت میپذیرد، از دی اكسید كربن و آب، كربوهیدرات تولید می كنند. همچنین در نتیجه این عمل پروتئین ها و اسیدهای چرب نیز به وجود می آیند. انرژی ذخیره شده در این تركیبات، به عنوان منبع نهایی انرژی، مورد استفاده جانوران قرار می گیرد. این انرژی از هر بخش به بخش دیگر منتقل شده و انرژی لازم را برای ادامه زندگی و فعالیت سیستم های زنده فراهم می نماید. تبادلات انرژی تمام پیشرفتهای فیزیكی و زیستی را بر روی زمین تحت كنترل دارد و عملكرد اندامها را ممكن می سازد.

 

12-2 دما: تغییرات دما در جهان دامنه بسیار وسیعی دارد و اختلاف دماها به هزاران درجه می رسد، ولی اكثر جانوران روی زمین تنها می توانند در دامنه گرمایی 2- تا 50 درجه سانتیگراد، زندگی كنند. میزان تحمل گرما تحت تأثیر رطوبت است و به مقدار خشكی هوا و یا درصد بخار آب تحت هر دمایی بستگی دارد. به عنوان مثال، در هوای خشك یك كویر، درجه حرارت 32 برای انسان خیلی ناراحت كننده نیست، ولی چنین دمایی با مخلوطی از رطوبت، در مناطق استوایی به سختی قابل تحمل است.

  دما بر میزان رشد، تولید میوه و بقای گیاهان، كه غذای بسیاری از جانوران مختلف به آنها وابسته است، تأثیر می گذارد.یك دوره طولانی بهار، رشد علوفه را به تأخیر می اندازد و باعث كمبود غذای بسیاری از حشرات، جوندگان و چرندگانی می شود كه از آن علوفه تغذیه می كنند. هوای نامناسب در زمان گل دهی، ممكن است سبب كاهش محصولات میوه های سته یا غلات شود، و پرندگان بسیاری را كه از آنها تغذیه می كنند، وادار می سازد تا یا در مناطق دیگر برای یافتن غذا سرگردان شوند و یا از گرسنگی بمیرند.

  دمای بدن خزندگان، دوزیستان، ماهیها، حشرات و سایر بی مهرگان، فاقد تنظیمات درونی است و یا به میزان بسیار كمی تنظیم شده. مقدار جریانهای شیمیایی در متابولیسم آنها و در نتیجه رشد و فعالیتشان، مستقیما تحت تاثیر دمای محیط است. با گرم شدن هوا سرعت آن افزایش می یابد و با بروز سرما كند میشود. هر گونه دارای محدودیت های دمایی است. بروز یك یخبندان طولانی و یا یك گرمای طاقت فرسا  همه آنها را می كشد. اگر دوره یخبندان پس از تخم گذاری و در مرحله ای كه لاروها شروع به رشد كرده باشند، ظاهر شود، بسیاری نابود می شوند و جمعیتشان كاهش می یابد. برخی حشرات تخم گذار كه لارو یا شفیره دارند، زمستان را با استراحت و كاهش متابولیسم، و یا زندگی در زیر زمین، همراه گیاهان و یا در كف بركه ها و نهرها سپری می كنند تا از یخ زدن خود جلوگیری نمایند. بعضی از حشرات كه در یخ گیر كرده اند، احتمالا می توانند به زندگی خود ادامه دهند، زیرا آب بدنشان حاوی مواد محلولی است كه مانع یخ زدن آنها می شود. خزندگان و دوزیستان ساكن مناطقی كه زمستان های سرد دارد، مجبورند برای اینكه یخ نزنند، در زیر زمین و یا آب به خواب زمستانی فرو روند. بعضی مارهای مناطق خشك غرب كه روزها در فصل بهار خارج می شوند، در تابستان برای فرار از گرمای طاقت فرسا به شب بیداری روی می آورند. بیشتر ماهیهای ساكن آبهای شیرین در هوای سرد فعالیتی ندارند. از آنجایی كه تغییرات دما در اقیانوسها كمتر است، موجودات آبزی كمتر تحت تأثیر آب و هوا قرار می گیرند، در حالی كه بسیاری از انواع ماهیهای آبهای شور، در فصول مختلف سال به شمال و جنوب مهاجرت می كنند.

  پرندگان و پستانداران به علت دارا بودن پوشش، به ندرت مستقیما تحت تأثیر دمای محیط قرار میگیرند. اماسرمای شدید زمستان و گرمای تابستان ممكن است فشاری را به آنها تحمیل كند و سبب كاهش مواد غذایی مورد نیازشان شود.بسیاری از پرندگانی كه در تابستان در اقیانوس منجمد شمالی و در مناطق معتدل زندگی می كنند، در زمستان به مناطق گرم تر سفر (مهاجرت) می كنند تا بتوانند غذای مورد نیاز خود را به دست آورند. پرندگان، گوزنهای شمالی (elk) و خرس ها كه در تابستان ها در كوههای بلند زندگی می كنند( مثلا در شمال غربی آمریكا)، در زمستان به مناطق كم ارتفاع تر مهاجرت می كنند. سنجاب های خاكی و برخی از خفاش های حشره خوار، وقتی نتوانند غذای مورد نیاز خود را مانند فصول گرم سال به دست آورند، در زمستان به استراحت یا همان زمستان خوابی می پردازند. در هنگام خواب زمستانی، دمای بدن این جانوران تا حدی پایین می آید كه احساس سرما نكنند. همچنین ضربان قلب و میزان تنفس نیز تا حد زیادی كاهش می یابد و كاهش متابولیسم این جانوران از طریق چربی ذخیره شده در بدنشان (پیش از آغاز این دوره)، جبران می شود.

 

12-3 آب: بین هوا، خاك و آب و همچنین میان موجودات زنده و محیط زندگی آنها همیشه مبادله آب وجود دارد. به علاوه، آب به شدت بر محیط اطراف موجودات اثر می گذارد. چرخه آب شامل تبخیر، تشكیل ابر، بارندگی، تبخیر سطحی آب و نفوذ به ذاخل زمین میباشد. آب می تواند مقدار بسیار زیادی گرما را ذخیره كند و چون گرمای ویژه آن بسیار بالاست، حجم زیادی از آب در بهار، به آرامی گرم و در پاییز به كندی سرد می شود.(یك كالری گرما لازم است تا یك گرم آب در دمای 15 درجه، 1 درجه افزایش یابد.)

  آب بیشترین حجم را در 4 درجه دارد. در زیر این دما آب در حین سرد شدن منبسط می شود و در صفر درجه تبدیل به یخ می گردد. این انبساط آنقدر شدید است كه وقتی آب در درز صخره ها منجمد می شود، سنگها شكاف برداشته و ترك می خورند. این امر یكی از مكانیزم هایی است كه طی آن خاك تولید میشود. (ترك برداشتن سیلندرهای چدنی در یك اتومبیل، زمانی كه پوشش آب آن یخ می بندد، نمونه ای بارز از این نیرو است.) این مسئله كه یخ، چون از آن سبك تر است، روی آن شناور می شود، برای موجودات زنده حائز اهمیت است. اما با این ویژگی، یخ میتواند،كف دریاچه ها را شكل دهد و بیشتر بدنه آبهای بزرگ در عمق خود حجم بزرگ و دائمی یخ خواهند داشت. در عوض، آب زمانی كه تا 4 درجه سرد می شود، به پایین می رود و آبهای گرم تر به بالا می ایند، به این معنی كه جریانهای تبادل گرمایی صورت می گیرد. این

موارد باعث ایجاد تغییری در دریاچه های معتدل می شود و جانوران را از تغییرات شدید دمایی در امان میدارد ، به طوریكه دما در زیر یخها در دریاچه های عمیق هیچ گاه كمتر از 4 درجه نمی شود. جانوران ساكن خشكی تحت تاثیر میزان بخار اب هوا، یا رطوبت نسبی ( در صد بخار آب برای اشباع هوا در هر دمایی). برخی برای زندگی در بیابان ها با در صد رطوبت كم سازش یافته اند و برخی دیگر تنها در مناطقی

كه هوا تقریبا از بخار اب اشباع است، قادر به زندگی هستند و بسیاری از جانوران در مناطقی با میزان رطوبت متعادل زندگی می كنند. برای جانوران كوچكی كه در محیط های كم وسعتی زندگی میكنند و تنها

مسئله مهم زندگی آنها تامین غذا و یافتن سر پناه است، دمای پایین تر و رطوبت بالا تری نسبت به وضعیت عمومی ناحیه ای كه در آن زندگی می كنند، مورد نیاز است. در مناطق خشك (كم آب) بیشتر جانوران ریز جثه مجبورند روزها را با استراحت در گوشه ای سپری كنند، در غیر اینصورت خیلی زود دراثر كمبود آب از بین می روند. این جانوران در شب از خانه خارج می شوند، زیرا هوا خنك تر و، بخصوص در نزدیكی زمین، مرطوب تر است. در مناطقی كه در تابستان باران زیاد می بارد و یا در زمین ها و باغ هایی كه آبیاری می شوند، میزان رطوبت در نزدیكی زمین به حدی است كه بی مهرگان كوچك در طول روز هم فعالیت دارند.

👇محصولات تصادفی👇

مقاله زن در سخن سعدی پروژه کارآفرینی تولید یراق آلات(با ظرفیت 600 تن در سال) طرح توجیهی تولید پروفیل پلاستیک پایان نامه بررسی آیات وارده در شأن حضرت امیر( ع)از دیدگاه مفسران شیعه وسنت (بررسی موردی سوره های مطول) کارآفرینی-پرورش قارچ