👈 فروشگاه فایل 👉

مقاله طراحی مکانیزم ها

ارتباط با ما

... دانلود ...

مقاله طراحی مکانیزم ها

مقاله طراحی مکانیزم ها

مقاله طراحی مکانیزم ها

طراحی مکانیزم

به مجموعه ای از اجزای مکانیکی که به یکدیگر متصل و یا در تماسند و می توتنند نسبت به هم حرکت کنند، مکانیزم می گوییم. از مکانیزم ها برای تبدیل حرکت چرخشی الکتروموتورها به حرکات مورد نظر خود استفاده می کنیم. در این مقاله چند مکانیزم پرکاربرد زیر به شما معرفی خواهد شد. 

1- مکانیزم چرخ وشانه (Rack & Pinion)

2- مکانیزم پیچ و مهره

3- مکانیزم لنگ و لغزنده

4- مکانیزم چهار میله ای

5- مکانیزم بازگشت سریع

6- مکانیزم چرخ ژنوا 

1- مکانیزم چرخ وشانه (Rack & Pinion)

مکانیزم چرخ و شانه

این مکانیزم از دو عضو چرخ (Pinion) و شانه  (Rack)  تشکیل شده است و از آن برای تبدیل حرکت دورانی چرخدنده به حرکت مستقیم الخط شانه استفاده می کنیم. در مواردی که بخواهیم دریچه ای را باز و بسته کنیم و نیز در بسیاری موارد دیگر می توانیم از این مکانیزم بهره. بگیریم در اشکال زیر نمونه هایی از کاربرد این مکانیزم را می بینید.

اگر α حرکت زاویه ای چرخدنده (برحسب رادیان) و s حرکت مستقیم الخط شانه و d قطر دایره گام چرخدنده باشد رابطه زیر برقرار است :

2- مکانیزم پیچ و مهره :

این مکانیزم هم یکی دیگر از مکانیزم های  تبدیل حرکت چرخشی به حرکت مستقیم الخط است و از دو عضو اصلی پیچ و مهره تشکیل شده است. مهره ثابت است و پیچ به صورت دورانی حرکت می کند و عضوی که در انتهای پیچ به آن متصل شده در راستای محور پیچ به صورت مستقیم الخط حرکت می کند.

3- مکانیزم لنگ و لغزنده :

این مکانیزم هم برای تبدیل حرکت چرخشی به حرکت مستقیم الخط و یا بالعکس است. همانطور که در شکل هم می بینید اجزای مهم این مکانیزم، لغزنده، میله رابط و لنگ هستند. بر خلاف مکانیزم های چرخ و شانه و پیچ ومهره ، در این مکانیزم ، سرعت خطی لغزنده و سرعت زاویه ای لنگ با یکدیگر رابطه خطی ندارند.

👇محصولات تصادفی👇

گزارش کار آزمایشگاه شیمی ـ‌ فیزیک ترجمه مطالعه سینتیک (سینتیک ) هیدروژن¬زدایی پروپان و واکنش¬های جانبی با کاتالیزور پلاتین، قلع/اکسید آلومینیوم (Al2O3) مبانی نظری و پیشینه پژوهش جهت گیری مذهبی (فصل دو) پژوهش بررسی علل تنبلی دانش آموزن دختر در نوشتن تكلیف در دبستان های دولتی و كلاسهای اول دبستان در ناحیه 7 شهر مشهد طراحی و ساخت جبران كننده ایستای توان راكتیو منبع ولتاژی برای جبران بار