👈 فروشگاه فایل 👉

پایان نامه ترمزها

ارتباط با ما

... دانلود ...

پایان نامه ترمزها

پایان نامه ترمزها

پایان نامه ترمزها

مقدمه و تاریخچه :

امروزه در صنعت اتومبیل سازی حفظ ایمنی سرنشینان خودرو فوق العاده مورد توجه قرار گرفته است . با توجه به اینكه سیستم ترمز مهمترین بخش ایمنی خودرو محسوب می گردد ، در چند ساله اخیر پیشرفتهای زیادی در این زمینه انجام گرفته است . جدیدترین این پیشرفتها پیدایش سیستم ترمز ضد قفل ABS می باشد . در این پروژه هدف آن است كه این نسل از ترمزها مورد بررسی قرار گیرد تا ان شاءالله زمینه ای برای ورود این تكنولوژی به ایران فراهم شود . این ترمزها به سبب پیچیدگی مكانیزمشان هنوز مورد توجه طراحان داخلی قرار نگرفته است كه یكی از دلایل آن عدم اطلاعات كافی و عدم آشنائی با این سیستم می باشد . امید است این پروژه مقدمه ای برای قدمهای بعدی در راه ساخت و طراحی این تكنولوژی در ایران باشد . (ان شاءالله)

در این پروژه ابتدا تاریخچه ای از پیدایش ترمزها ارائه خواهد شد . در فصل دوم به بررسی سیستم ترمز معمولی شامل كاسه ای و دیسكی و سایر اجزای جانبی آن می پردازیم .

در سال 1911 ، اتومبیلی با ترمزهای هیدرولیكی برای چهارچرخ به نمایش گذاشته شد . اما در آن تردیدهائی وجود داشت بنابراین بصورت ابداعی باقی ماند . چندی بعد شخصی بنام M-Loughead سیستمی عملی اختراع كرد كه در سال 1917 به ثبت رسید .

در كشور انگلستان در سال 1924 ، ابتدا ترمز لاك هید هیدرولیك در ماشینهای «بین»(Bean) بكار برده شد .

در سال 1924 ترمزهای مكانیكی از چرخهای جلو برداشته شد و در 1925 نیز از چرخهای عقب حذف شد و جای خود را به ترمزهای هیدرولیك واگذار كرد.

ترمزهای اتومبیل

این فصل كاربرد و عملكرد انواع ترمزهای مورد استفاده در اتومبیل را تشریح می كند . از آنجائی كه اكثریت ترمزهای امروزی بوسیلة هیدرولیك بكار می افتد ، در این فصل كاربرد ترمزهای هیدرولیكی و ساختمان آنها شرح داده شده است . دو نوع ترمز هیدرولیكی وجود دارد : دیسكی و كاسه ای . در نوع كاسه ای ، كفشكهای ترمز به سطح داخلی كاسه ترمز می چسبند و در ترمز نوع دیسكی ، لقمه های مسطح ترمز یا كفشكها به دیسك مسطح می چسبند .

 كاربرد و انواع ترمزها:

ترمزها حركت اتومبیل را كند و یا متوقف می سازند . ترمزها ممكن است توسط سیستمهای مكانیكی ، هیدرولیكی ، فشار هوا و یا وسائل الكتریكی بكار انداخته شوند. وقتی كه راننده پدال ترمز را فشار می دهد ، كفشكهای ترمز یا لقمه ها بطرف كاسه ترمز یا دیسك ترمز حركت می كنند .

ترمزهای كاسه ای (shoe brake)

ترمز كاسه ای دو كفشك دارد كه روی یك صفحه ثابت پشت نصب می شوند این كفشكها در داخل یك كاسه از جنس چدن با مشخصات زیر

و منحنی 173-241mpa σall و سختی برینل G200,G3500a,G3500c 170-255 و یا از جنس آلیاژهای آلومینیوم ، آلومینیوم و سوپر آلیاژ (عنصر پایه كادمیوم ساخته می شوند S استاندارد تولید و حرارت مجاز بعداً در جداول مربوطه بطور مفصل بحث شده است .

كاسه ترمز باید كاملاً بالانس باشد در غیر اینصورت به یاتاقهای محور چرخ آسیب وارد می كند و همچنین تحمل ضربات و تغییرات دما مقاوم باشد و ارتعاشات را میرا كند . بهرحال نحوه عملكرد بدین صورت است كه كفشكها بطرف قسمت داخلی كاسه ترمز كه متصل به چرخ بوده و به همراه آن می چرخد فشار داده می شود و اصطكاك ما بین لنت كفشك و صفحه داخلی كاسه ترمز باعث كندی حركت و در نتیجه توقف وسیله نقلیه می گردد . 

اجزای مورد نیاز جهت تولید هوای فشرده :

برای تولید هوای فشرده احتیاج به كمپرسور ( تراكم كننده ) داریم كه با توجه به مقدار مورد نیاز و لزوم هوا را متراكم نموده و در مخزن ذخیره نموده و توسط لوله هایی به سیستم ترمز منتقل گردد .

سیستمهای مضاعف از قبیل سیستم های رطوبت گیر ، فیلترهای تصفیه هوا ، مكانیزم اعلام دهنده و هشدار دهنده ، فشار سنج ها ، گیج های تنظیم فشار و كنترل ، سوپاپهای كنترل فشار و خروج دهنده به سیستم بر اساس دلخواه اپراتور ، سیلندر و پیستون مبدل انرژی فشار باد به انرژی مكانیكی …

بزرگی مخزن هوای فشرده كمپرسور :

بسته به پارامترهای مقدار تولید كمپرسور ، مقدار مصرف ، شبكه لوله كشی ، نوع تنظیم كننده كمپرسور و حد مجاز اختلاف فشار دارد و براحتی می توان با استفاده از دیاگرام 24 برای همه انواع كمپرسور محاسبه نمود .

ویژگی های ABS

در حالتهای بحرانی كه راننده با عواملی مانند سطح جاده مرطوب و لغزنده ، رسیدن به یك مانع غیر قابل انتظار و مرتكب شدن اشتباه توسط رانندگان دیگر و افراد عابر مواجه می شود ، این عوامل باعث ترمز زود هنگام خواهد شد و ممكن است خساراتی را به اتومبیل وارد سازد از جمله اینكه از جاده منحرف می شود . در این موارد بحرانی است كه نقش ABS روشن می شود .

ـ ABS باید با تأكید دقیق روی سلامتی ، با توجه به حساسیت ترمز در سر پیچ باید قادر باشد با توجه به وضعیت جاده ،( از قبیل جاده های خشك با اصطكاك بالا یا سطوح یخی ) عكس العمل فرمان اتومبیل را حفظ نماید تا اتومبیل منحرف نشود .

ـABS باید از ضریب اصطكاك بین تایر و سطح جاده حداكثر بهره برداری را بنماید ، تا اثر بهینه داشته باشد . بشرط آنكه ثبات اتومبیل و فرماندهی آن به مسافت ترمزی مینیمم ، تقدم داشته باشد .

این احتیاجات باید بدون توجه به اینكه آیا راننده تمام قدرت خود را برای ترمزگیری بكار برده است و یا اینكه فشار پدال ترمز را بتدریج زیاد می كند تا چرخها قفل شود ، برآورده شود .

ـ سیستم كنترل ترمز باید همواره در حال عملكرد بهینه باقی بماند و در تمام محدوده های اتومبیل باید مؤثر باشد . 

👇محصولات تصادفی👇

ادبیات نظری وپیشینه پژوهش اثرات پیاده ‏سازی شهر الکترونیک بر مدیریت شهری ترجمه داستان «جین آیر» همراه با لاتین مقاله آلایندگی پساب شهری در خاكهای كشاورزی پایان نامه تدوین چشم انداز نظریه وعمل تحقیق ازدواج